dom i ogród

Jak skutecznie dogrzać pomieszczenie w chłodniejsze dni?

Po upalnych dniach przychodzą te chłodne, co niestety wymaga sięgnięcia po cieplejsze ubranie, które z czasem jednak też nie wystarczy do zapewnienia komfortowych warunków życia. Koniecznością staje się ogrzewanie pomieszczeń, co niestety generuje dodatkowe koszty. Okazuje się, że ogrzewanie budynku pochłania bardzo dużą część budżetu w skali roku. Pojawia się wobec tego pytanie, po jakie rozwiązania sięgnąć, aby zapewnić sobie przyjemne ciepło, gdy za oknem panują niesprzyjające warunki pogodowe.

Sposoby na wygonienie zimna z domowego zacisza

Nie ma niczego przyjemniejszego niż źródło ciepła w chłodne dni. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o urządzenia grzewcze do domowego zacisza. Czasami główne ogrzewanie nie daje wystarczającej ilości ciepła i trzeba wspomóc się dodatkowym źródłem typu grzejniki olejowe, farelki, grzejniki konwektorowe, maty na podczerwień itd. Przenośne urządzenia idealnie sprawdzają się, gdy w domu jest zimno i potrzebujemy czegoś, co dogrzeje pomieszczenie. Decydując się na ich zakup, powinno się mieć na uwadze metraż wnętrza, funkcjonalność i moc grzewczą urządzenia. Do dogrzania pomieszczeń można używać podczas chłodnych dni klimatyzatora, wystarczy ustawić optymalną temperaturę.

Dużą popularnością cieszą się farelki, czyli termowentylatory. Pomimo niewielkich rozmiarów relatywnie szybka nagrzewają powietrze, przez co domownicy mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem. Zaletą tych urządzeń są też relatywnie niskie koszty zakupu, ale ich wydajność pozostawia niestety wiele do życzenia. Farelki są jednak uniwersalne ze względu na funkcję regulowania temperatury nawiewu. W zależności od pory roku i naszych potrzeb możemy cieszyć się ciepłym lub zimnym nawiewem. Farelka posłuży nam wobec tego do podgrzewania i chłodzenia.

Wydajniejsze od farelek są grzejniki konwektorowe, do zamontowania na ścianie lub w wersji przenośnej. Są to zwykle urządzenie niskotemperaturowe, pozwalające na ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Mogą mieć też funkcję chłodzenia i wbudowany wentylator. Grzejniki olejowe mają to do siebie, że długo się nagrzewają, ale za to równie długo oddają ciepło do otoczenia. Można liczyć na to, że zapewnią równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia. Inną opcją będą piece akumulacyjne, które cenione są za swoją wysoką sprawność cieplną. Ze względu na duże gabaryty i wagę nie sprawdzają się jako przenośne urządzenia grzewcze. Wspomóc w chłodne dni można się też piecykiem gazowym, którego koszty eksploatacyjne są zdecydowanie niższe niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Może być używany wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach bo istnieje ryzyko eksplozji.

admin

Właściwości i zastosowanie migdałów w kuchni

Previous article

Na czym polega fototerapia?

Next article

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *