Wielu osobom lampa z promiennikiem podczerwieni kojarzy się bardziej z czymś służącym do ogrzewania pomieszczeń aniżeli z zabiegami leczniczymi lub kosmetycznymi. Fototerapia stosowana jest już od wielu lat i to z dużym powodzeniem. Mowa jest tutaj o światłolecznictwie, wykorzystując światło o różnej barwie i natężeniu. Jak najbardziej warto zainteresować się tym tematem, bo lista wymiernych korzyści jest bardzo długa.
To warto wiedzieć o fototerapii
Fototerapia to nic innego jak leczenie światłem, co stosuje się przy wielorakich dolegliwościach zdrowotnych. Umiejętne operowanie wiązką świetlną o konkretnych parametrach pozwala na zredukowanie lub całkowite wykluczenie objawów rozmaitych schorzeń, łącznie z depresją, osteoporozą, trądzikiem, chorobami zwyrodnieniowymi, łuszczycą itd. Naświetlanie ciała leczniczym światłem wykorzystuje się w uzdrowiskach, sanatoriach, gabinetach fizjoterapeutycznych. W zależności od długości emitowanych fal światło może być widzialne, podczerwone lub ultrafioletowe. Ze względu na wrażliwość oczu na światło niezbędnym elementem przy fototerapii są okulary ochronne, które zabezpieczają wzrok przed ewentualnym uszkodzeniem.
W przypadku fototerapii można mówić o korzystnym oddziaływaniu na organizm – redukcja bólu, wzmocnienie układu odpornościowego, stymulacja procesów naprawczych, szybsza regeneracja, napływ energii, usprawnienie krążenia krwi i wiele więcej. Zastosowanie fototerapii jest obecnie bardzo szerokie, sięga się po nią w medycynie i kosmetyce. Od światłolecznictwa oczekiwać można poprawienia samopoczucia, działania rozgrzewającego i przeciwbólowego, obniżenia napięcia mięśniowego, pobudzenia mózgu do pracy. Świetne wyniki terapeutyczne uzyskuje się przy bezsenności, nerwicach, depresji, osteoporozie, zwyrodnieniach kości i stawów, cukrzycy, chorobach oczu, nadciśnieniu tętniczym krwi, niedociśnieniu, chorobie wieńcowej, łuszczycy, łysieniu, atopowym zapaleniu skóry, trądziku, zawale serca, udarze mózgu, wylewie.
Przebieg terapii światłem uzależniony jest przede wszystkim od zastosowanego rodzaju lampy, dobiera się ją indywidualnie, w oparciu o potrzeby i oczekiwania pacjenta. W zależności od konkretnej przypadłości wykorzystywany jest inny kolor światła i natężenie jego fal. To samo dotyczy czasu trwania zabiegu – niekiedy sesja trwa kilkanaście minut, innym razem kilka godzin. Warto od razu zaznaczyć, że jednorazowa kuracja nie przyniesie oczekiwanych efektów, bo do ich zauważenia konieczne staje się wykonanie serii zabiegów. Dopiero wtedy można mówić o poprawie zdrowia. Obecnie każdy może wyposażyć się we własną lampę naświetleniową i samodzielnie przeprowadzać zabiegi fototerapii w domowym zaciszu.
Comments