dom i ogród

Jak zadbać o trawnik w okresie jesiennym?

Latem wszystko dynamicznie się rozwija, ogród kwitnie i wypełnia się rozmaitymi kolorami. Niestety wraz z nadejściem jesieni traci swoje pierwotne piękno, trawnik również przestaje być soczyście zielony. Częstotliwość jego koszenia spada, ale nadal trzeba pamiętać o jego przycinaniu i szeregu innych zabiegach pielęgnacyjnych.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika na jesień – o czym należy pamiętać?

Jesień również wymusza na nas odpowiednią pielęgnację trawnika, właściwe przygotowanie na nadchodzącą aurę zimową. Można powiedzieć, że to właśnie podczas jesiennych dni ogrodnicy mają najwięcej pracy, dlatego warto wykonywać niezbędne czynności na bieżąco, unikając w ten sposób zbyt dużych nakładów pracy w przyszłości. Kosiarka spalinowa nadal będzie potrzebna, jesień to nie czas na jej chowanie do składziku, aż do nadejścia wiosny. Wrzesień to bardzo korzystny czas dla trawnika ze względu na ciepło i wilgotność. Należy obserwować wzrost trawy i na bieżąco ją przycinać. Powinno się to robić jednak w późniejszych godzinach ze względu na obecność rosy o poranku. Popołudnie będzie dobrą porą na koszenie, aby uniknąć zlepionych kępek trawy, nierówności i nieładnie poszarpanych źdźbeł. Do koszenia krawędzi trawnika warto wspomóc się podkaszarką lub po prostu ostrym nożem czy nożycami.

Nie tylko trawa wspaniale rośnie jesienią, ale też chwasty, dlatego należy się ich pozbywać. Można zdecydować się na oprysk na jakiś czas po koszeniu trawy, powtarzając to przed kolejnym sięgnięciem po kosiarkę. Nie można opryskiwać młodego trawnika, ale dopiero taki co najmniej jednoroczny. Mogłoby się wydawać, że jesień to nie czas na zawracanie sobie głowy nawadnianiem trawnika, ale w razie potrzeby należy go jednak zasilić wodą, jeśli nie ma opadów atmosferycznych. Zaleca się sięgnąć po wertykulator, czyli urządzenie służące do wygrabiania i nacinania darni, pozbywania się niechcianych elementów z powierzchni trawnika. Wertykulacja służy również napowietrzeniu gleby, co przekłada się na lepsze przenikanie do niej wody, czyli na poprawę kondycji samego trawnika.

Pielęgnacja trawnika jesienią obejmuje też nawożenie, które najlepiej przeprowadzić we wrześniu. Do dyspozycji mamy gotowe mieszkanki nawozów jesiennych, obfitujące w fosfor i potas. Zasilenie trawnika nawozem przełoży się na wzmocnienie go, zostanie dobrze przygotowany na nadchodzącą zimę. Do nawożenia warto sięgnąć po siewnik, co pozwoli na równomierną aplikację preparatu na całej powierzchni trawnika. Trzeba też pamiętać o regularnym grabieniu liści, ewentualnych dosiewkach, wapnowaniu.

admin

Jak działają urządzenia rozruchowe do akumulatorów?

Previous article

W co się ubrać do pracy w biurze?

Next article

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *